Jak czyścić skórzane torebki? Nasze wskazówki!

Skórzane torebki mogą nam towarzyszyć naprawdę długo, pod warunkiem że będziemy je w odpowiedni sposób przechowywać i pielęgnować. Jakie preparaty do czyszczenia warto kupić? Czy możemy usunąć zabrudzenia z torebki skórzanej domowymi sposobami? Przedstawiamy kilka wskazówek, które rozwieją te wątpliwości.

Szampony do mycia torebek

Galanteria skórzana, zwłaszcza zimą, łatwo się brudzi. Osady, błoto i zanieczyszczenia mogą zasychać na powierzchni torebki i psuć jej estetyczny wygląd. Co wtedy? Od czasu do czasu warto zafundować wyrobom skórzanym czyszczenie specjalnym szamponem. Preparaty te, występujące najczęściej w formie pianki, są łagodne i bezpieczne dla galanterii, a także łatwe w użyciu.

Wystarczy usunąć szmatką powierzchowne zabrudzenia, delikatnie zwilżyć wierzch torebki (bez przemaczania!), a później nanieść szampon i energicznie pocierać czyszczoną powierzchnię miękką gąbką. Nadmiar preparatu zbieramy suchą szmatką. Jeśli czyścimy torebkę z zamszu, warto wyszczotkować charakterystyczne dla tego materiału „włoski” zanim wyschną.

Preparaty czyszcząco-odżywiające

Z szerokiej gamy kosmetyków do pielęgnacji galanterii skórzanej, warto również wybrać balsamy regenerujące, które poza czyszczeniem nadają powierzchni połysk, odżywiają ją, pogłębiają jej kolor i ochraniają przed działaniem czynników zewnętrznych.

Środki te, zawierające wosk pszczeli, specjalne oleje i lanolinę, gruntownie odświeżają i poprawiają wygląd każdej torebki, nie podrażniając nawet najbardziej delikatnych skór. Po wypolerowaniu torebka jest nie tylko czysta, ale też błyszcząca i wodoodporna.

Mimo że preparaty przeznaczone do pielęgnacji skór nie powinny niszczyć czyszczonych powierzchni, przed pierwszym użyciem każdego z nich powinniśmy wykonać próbę na niewidocznym skrawku materiału. Jeśli efekt będzie zadowalający, śmiało możemy rozprowadzać środek na całej powierzchni!

Domowe sposoby na czyszczenie skór

Na co dzień do pielęgnacji skórzanych torebek można z powodzeniem używać miękkich ściereczek nasączonych wodą i odrobiną octu. Jeśli zabrudziliśmy wyrób z zamszu lub nubuku, spróbujmy go oczyścić skórką od chleba lub gumką do mazania. Do jasnych torebek można zastosować miksturę z podgotowanych, odsączonych otrębów.

Po czyszczeniu torebki powinniśmy odpowiednio ją przechowywać, tzn. owinąć w miękki materiał lub włożyć do woreczka, by się nie kurzyła. Pamiętajmy również, by nie wciskać wyrobów ze skóry do pełnej szafy, bo mogą się odkształcić.

Ten wpis został opublikowany w Blog. Dodaj odnośnik ulubionych.